niedziela, 25 września 2022

 Przeczytane.

 Wiktor Suworow „Szpieg czyli podstawy szpiegowskiego fachu”

Każdy kto zdradził sowiecką ojczyznę zasługuje na pewien szacunek. Kimś takim jest Wiktor Suworow, który w 1978 roku opuścił proletariacki raj. Nie należy jednak być zbytnio naiwnym i myśleć, że zrobił to tylko z ideowych pobudek. Za swoją wiedzę o sowieckim wywiadzie wojskowym  dostał stosowne gratyfikacje. Jednak po pewnym czasie jego wiedza o funkcjonowaniu tego wywiadu się zdezaktualizowała, po następnych kilku latach runęła Rosja Sowiecka. Wtedy narodził się Suworow pisarz a jego pierwsza wydana w Polsce powieść „Akwarium” chyba wszystkich, którzy ją czytali zachwyciła. Kolejne jego książki już nie robiły takiego wrażenie i nie cieszyły się takim zainteresowaniem czytelników. Nie mnie małemu żuczkowi, który nigdy w życiu książki nie napisał oceniać autora jednak mam pewne podejrzenia dlaczego tak się dzieje.

Wystarczy spojrzeć do książki „Szpieg” by zrozumieć to zjawisko. Tytuł w tym wypadku nie jest jakąś misterną grą z czytelnikiem. Ostatnie dzieło Suworowa dotyczy wywiadu sowieckiego. Bo wprawdzie sam tytuł nie wprowadza w błąd to już podtytuł jak najbardziej. Dostajemy opowieść o wojskowym wywiadzie sowieckim od jego powstania do lat 70-tych XX wieku. W pewien sposób należy docenić uczciwość autora pisze o tym co zna a jego znajomość metod i praktyki działania sowieckiego wywiadu kończy się właśnie na tych latach 70-tych. Dlatego by zapełnić trochę ponad 400 stron potrzebne są liczne schematy organizacyjne i tego typu zestawienia.

 Jest to zapewne wartościowe dla osób zajmujących się historią GRU ale nie sądzę by to mogło zafascynować szerokie rzesze czytelników. I to  jest zapewne główną przyczyną dla, której książki Suworowa nie są w stanie powtórzyć fenomenu „Akwarium”. Pisanie ciągle o tym samym tylko inaczej na dłuższą metę musi doprowadzić do zmęczenia czytelników proponowaną tematyką.

Natomiast co do szpiegowskiego fachu to choćby na podstawie tej lektury należy być świadomym, iż do bycia szpiegiem nikt nie przygotowuje. Szpiegami z reguły zostawali ludzie  gdy ktoś ich zwerbował w związku z kompromitującymi materiałami. Dlatego  też warto takich sytuacji unikać i niech to dość banalne stwierdzenie będzie lekcją wypływającą z lektury książki Suworowa.

 

sobota, 24 września 2022

 Półka z płytami.

Moonspell „Hermitage” Napalm Records 2021

 Nie wiem czy Moonspell nie jest obecnie najciekawszą grupą grającą muzykę rockową. Świadomie piszę rockową bo choć w internecie znajdziemy ten zespól w różnych odmianach metalu to w rzeczywistości gra on muzykę rockową. Koniecznie trzeba dodać, iż jest to znakomita muzyka. Pierwszą refleksją jaka nachodzi po wysłuchaniu tej płyty to niezwykły nastrój wykreowany przez muzyków. Do tego dodali oni ciekawe kompozycje z różnych obszarów muzyki rockowej od jej progresywnej odmiany na tych heavy metalowych skończywszy. W większości kompozycje te cechuje duża dynamika a ozdobione są one ciekawym wokalem Fernando Riberio, który potrafi śpiewać prawie szeptem by po chwili  znakomicie odnaleźć się w brutalniejszych fragmentach. Ważną rolę w tych utworach odgrywają niebanalne solówki gitarowe w wykonaniu Ricardo Amorima nadają one wielu kompozycją tego unikalnego progresywnego brzmienia. Trudno z tych 10 utworów wybrać jakiś konkretny i go wyróżnić a to z powodu, że wszystkie one są na dobrym lub bardzo dobrym poziomie. Może polecę jedną „Apophthegmata” bo ona chyba najlepiej ukazuje fenomen grupy brzmiącej fragmentami niczym A-ha by po chwili miażdżyć słuchacza ścianą dźwięków po czym przechodzić ponownie do łagodniejszych brzmień, z których ponownie wyłania się rockowy ogień. Zachęcam do zapoznania się z tą niezwykle ciekawą płytą z pewnością jedną z najlepszych płyt 2021 roku.

 

Lista utworów;
1. The Greater Good
2. Common Prayers
3. All Or Nothing
4. Hermitage
5. Entitlement
6. Solitarian (Instrumental)
7. The Hermit Saints
8. Apophthegmata
9. Without Rule
10. City Quitter (Outro)

sobota, 10 września 2022

 Półka z płytami.

 Greg Lake „ The Anthology. A Musical Journey” BMG 2020

Wspaniałe wydawnictwo upamiętniające niezwykłego artystę. W centrum tego wydawnictwa jest oczywiście niezwykła muzyka wybrana z całego okresu twórczości Grega Lake a obejmowała ona występy z tak znanymi grupami jak King Crimson, Elerson Lake and Palmer czy całkiem pokaźny dorobek z solowej kariery. Jednak zanim powrócę do muzyki należy kilka słów poświęcić szacie graficznej tego wydawnictwa. Pierwsze co rzuca się w oczy to twarda okładka tego 2 płytowego wydawnictwa a w środku 60 stronicowa książeczka zawierająca krótki opis kariery artysty, wspomnienia kolegów ze sceny i bogatą dokumentację fotograficzną zawierającą nie tylko sceniczne wcielenie Lake’a ale również pokazujące go jako męża i ojca. Co raz rzadziej ukazują się tak starannie opracowane w warstwie graficznej albumy.

Dwie płyty składające się na to wydawnictwo zawierają 33 utwory tak więc możemy zapoznać się z różnymi wcieleniami artysty trochę zmieniającymi się na przestrzeni czasu. Bo choć światową sławę uzyskał grając w King Crimson a później Emerson Lake and Palmer czyli grupach, których muzyka często nie jest łatwa w odbiorze ot choćby w „21st Century Schizod Man”. Pomimo tego grupy te potrafiły nagrywać niezapomniane przeboje takie jak choćby „Lucky Man”, „C’est La Vie” „Daddy”. Te i wiele innych wielkich dla muzyki rockowej utworów możemy wysłuchać na tej kompilacji.  Z solowego okresu kariery najbardziej w pamięć zapadają chyba dwa utwory „ I Believe In Father Christmas” i „It Hurts”. Tak więc mamy do czynienia z dziełem prawie idealnym w dziedzinie składanek muzycznych. Znakomita muzyka należycie opakowana, nic tylko delektować się obcowaniem ze sztuką przez duże S.

Jedyną wadą jeżeli tak można powiedzieć w kontekście tego wydawnictwa jest fakt nie umieszczenia na nim żadnej wersji jednego z najpiękniejszych  utworu w dziejach „Epitaph”.

CD 1
1. Peace - A Beginning
2. Don't Go 'Way Little Girl (Single Mix)
3. Love (Single Mix)
4. The Court Of The Crimson King (Live At Fillmore West, San Fancisco, USA, 15th December 1969)
5. Take A Pebble (2012 - Remaster)
6. Lucky Man (2012 - Remaster)
7. The Only Way (Hymn) (2012 - Remaster)
8. Oh, My Father (2012 Stereo Mix)
9. The Great Gates Of Kiev (Live At Newcastle City Hall, 26.3.71) ( 2016 - Remaster)
10. From The Beginning (2015 - Remaster)
11. Trilogy (1st Section)
12. The Endless Enigma, Pt. 2 (2015 - Remaster)
13. Still...You Turn Me On (2014 - Remaster)
14. Epitaph From Tarkus: Vi. Battlefield (Live)
15. I Believe In Father Christmas (2017 - Remaster)
16. Closer To Believing (Final Version, Recorded In 2016)

CD 2
1. C'est La Vie (2017 - Remaster)
2. Lend Your Love To Me Tonight (2017 - Remaster)
3. Watching Over You (2017 - Remaster)
4. For You (2017 - Remaster)
5. Black And Blue
6. It Hurts
7. Haunted
8. Slave To Love
9. Touch And Go
10. Affairs Of The Heart
11. Paper Blood (2017 - Remaster)
12. Daddy (2017 - Remaster)
13. The Sage (1994 Studio Version) (2017 - Remaster)
14. 21st Century Schizoid Man (Live At Hammersmith Odeon, London, 5th November 1981)
15. I Talk To The Wind (Live From The 'Songs Of A Lifetime' Tour, USA, 2012)
16. Karn Evil 9 - 1st Impression (Pt. 2) (Live At Teatro Municipale, Piacenza, Italy, 28th November 2012)
17. Peace - An End

Półka z płytami

  Within Temptation „Bleed Out” MusicOnCD 2023 Jak człowiek spojrzy w kalendarz to, aż z niedowierzaniem pokręci głową, że to już prawie...