niedziela, 3 października 2021

 Przeczytane

Bartłomiej Radziejewski „Między wielkością a zanikiem. Rzecz o Polsce XXI wieku”

Zbiór esejów Bartłomieja Radziejowskiego napisanych pomiędzy rokiem 2013 a 2020 jest przygnębiającą lekturą. Ten efekt nie jest następstwem marnego stylu autora, intelektualnych braków w argumentacji. Jest on przygnębiający poprzez swoją wymowę. Jak mieliśmy państwo z dykty tak nadal mamy takie państwo. Autor unika łatwych odpowiedzi na pytanie sprowadzających się do personaliów bo słabość była za Tuska jest za Kaczyńskiego a była i za Kwaśniewskiego. Jeżeli idąc tropem autora przyczyną nie są personalia to może przyczyna tkwi w strukturze tego naszego państwa? To nawet nie pytanie to stwierdzenie, które Radziejowski precyzyjnie udowadnia. To samo w sobie jest przygnębiające dla każdego dla kogo państwo polskie jest wartością.

 Jednak jest jeszcze gorzej. Mija właśnie czas beztroski, końca historii. W takim czasie słabe państwo jakoś może istnieć ale nadchodzą „ciekawe czasy”. Zwiastuny tych zmian możemy obserwować prawie co dziennie ot choćby wycofanie się Amerykanów z Kabulu z tych takich medialnych spraw poprzez brak wolnego frachtu o czym rzecz jasna nikt poważny nie będzie pisać. W takim świecie słabe państwo może czuć się zagrożone. Niestety polska polityka pogrążona jest w plemienności i zajmuje się tylko sama sobą. Nawet konflikt z Czechami zaskoczył naszych rządzących, natomiast opozycja wobec wojny hybrydowej działa jakby im rozum odjęło. Czy w takim świecie jest miejsce na wypracowywanie rozwiązań na nadchodzące trudne czasy?


W pewien sposób trafne jest ostrzeżenie na okładce, „tylko dla dorosłych” bo tak na naprawdę jest ona dla tych, którzy nie tylko interesują się polityką ale i zgadzają się z poglądem Maxa Webera dotyczącym etyki odpowiedzialności jako nadrzędnej w postępowaniu w sferze politycznej.

Wszystkich, którzy chcieliby przypomnieć sobie ostatnich kilka lat w polskiej polityce, zobaczyć słabości strukturalne państwa oraz znaleźć wskazówki co robić zachęcam do lektury tej jakże pouczającej książki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Półka z płytami

  Eagles „The Long Run” Electra/Asylum Records 1979 W omówieniu zamieszczonym w jedynym jeszcze istniejącym rockowym piśmie w Polsce a...