niedziela, 24 lipca 2022

 Półka z książkami.

Piotr Nesterowicz „Każdy został człowiekiem”

Książka jest opowieścią o uwiedzeniu przez „władzę ludową” młodego pokolenia. Patrząc z dystansu na tę książkę można dostrzec dwie przyczyny tego uwiedzenia. Skrajna bieda, zwłaszcza dzisiejsza młodzież nie zdaje sobie sprawy z realiów ekonomicznych w Polsce po II wojnie światowej gdzie jedną parą butów musiało dzielić się całe rodzeństwo a nagrodami za dobre oceny w szkole były kupony na materiał. Drugim dysfunkcjonalna rodzina a zwłaszcza obarczona problemem alkoholowym. To jest punkt wyjścia do opowieści zawartych w tej książce.

Bohaterami tej opowieści są; Reginy, Marianny, Jana, Adeli, Mariana a ich losy obserwujemy na przestrzeni lat 1951-1960 z krótkim epilogiem pokazującym dalsze losy bohaterów. Autor wykorzystał przy jej pisaniu opracowanie „Młode pokolenie wsi Polski Ludowej” będące zbiorem pamiętników przesłanych na konkurs ogłoszony przez Związek Młodzieży Wiejskiej.

Śledzimy osobiste losy bohaterów a na  ich tle burzliwe czasy stalinizmu. W większości historia życia bohaterów opowiadana jest przez nich  własnymi słowami co jest ogromnym atutem książki. Osobiście bardzo lubię takie pokazywanie dziejów ponieważ otrzymujemy jakby surowy materiał do własnych przemyśleń. Rzecz jasna trzeba być świadomym o dwóch poziomach cenzury występujących w tych wspomnieniach; pierwszy to autocenzura o pewnych kwestiach zwłaszcza politycznych lepiej było nie pisać o czym zresztą bohaterowie dość szybko się przekonywali we własnym życiu; drugi to redaktorzy tego zbioru pamiętników, który stał się bazą dla tej książki. Już zwłaszcza oni wiedzieli czego nie drukować.

Pomimo tych względów wymowa opowieści głównych bohaterów dla najwspanialszego ustroju na świecie jest mocno krytyczna. Świadczy to bardzo pozytywnie o bohaterach tej książki, bo choć mieli obiektywne podstawy by całkowicie ulec komunistycznej propagandzie zachowali zaskakująco dużo wobec niej krytycyzmu. W wielu obszarach znacznie więcej jak elity artystyczne czy akademickie.

Bardzo ciekawa książka o w pewien sposób niezwykłych ludziach żyjących w bardzo trudnych czasach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Półka z płytami

  Eagles „The Long Run” Electra/Asylum Records 1979 W omówieniu zamieszczonym w jedynym jeszcze istniejącym rockowym piśmie w Polsce a...