niedziela, 7 marca 2021

Dariusz Kaliński „Czerwona zaraza. Jak naprawdę wyglądało wyzwolenie Polski”

 Przeczytane.

 


Dariusz Kaliński „Czerwona zaraza. Jak naprawdę wyglądało wyzwolenie Polski”

 


Czym była dla Polski II wojna światowa? Sukcesem? Porażką? Po co do niej przystąpiliśmy? Co było w niej naszym celem? Wbrew pozorom odpowiedzi na te pytania w ogromnym stopniu rzutują na ocenę wszystkich zjawisk jakie miały miejsce w Polsce po 1944 roku. W tym również tego, o którym opowiada w kilku epizodach Dariusz Kaliński. Jeżeli ktoś jeszcze nie ma odpowiedzi na powyższe pytania to warto zobaczyć jak wyglądało to „wyzwolenie”.  Ile było ofiar i to nie tylko pośród polityków czy żołnierzy podziemia niepodległościowego, którzy nie przeżyli tego kontaktu z „wyzwolicielami”. Jak wiele kobiet zostało przez ”żołnierzy braterskiej” Armii Czerwonej zgwałconych. Ile mienia z tego co nie zniszczyli Niemcy zagarnęła „pomocna” łapa ze Wschodu. Jak wielu spośród Polaków doświadczyło „możliwości” pracy przymusowej na dobro ojczyzny proletariatu. W jaki sposób „bratni naród radziecki” zagospodarował opustoszałe obozy koncentracyjne.

Warto zwłaszcza dla tych, którzy specjalnie historią się nie zajmują zajrzeć do tej książki. Nie dotyczy ona tzw. wielkiej historii, nie ma tam setek nazwisk, dat, faktów. Są tylko historie najczęściej konkretnych osób, które miały tą wątpliwą przyjemność styczności z tymi „wyzwolicielami”.

Swoją drogą te wszystkie wątpliwości jak należy oceniać to co stało się w Polsce po 1944 są najlepszym przykładem, iż dla większości ludzi wystarczy, to że kostiumy i dekoracje niewiele się zmienią by nie dostrzegli, iż wszystko się zmieniło. Smutne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Półka z płytami

  Eagles „The Long Run” Electra/Asylum Records 1979 W omówieniu zamieszczonym w jedynym jeszcze istniejącym rockowym piśmie w Polsce a...