niedziela, 31 lipca 2022

 Przeczytane.

Jacek Komuda „Warchoły i pijanice”

Jacek Komuda jest chyba najlepszym współczesnym pisarzem zajmującym się w swojej twórczości Rzeczpospolitą w XVI i XVII wieku. Można wiele z tych książek polecić  choćby cykl „Orły na Kremlu”, „Bohuna” czy „Banitę”. Jednak książka „Warchoły i pijanice” nie należy do beletrystyki historycznej. Jest to bardziej zbiór biogramów różnego rodzaju watażków żyjących w od XVI do XVIII wieku. Wartością tej książki jest obfite korzystanie ze źródeł historycznych zwłaszcza dotyczących ziemi przemyskiej co powoduje nadreprezentację typów spod ciemnej gwiazdy z tego terenu w tej książce. 

Dla czytelnika wielce ciekawym może być również wstęp gdzie Komuda wyjaśnia wiele istotnych dla Rzeczpospolitej szlacheckiej terminów. Natomiast sama główna część książki czyli opisy poszczególnych w dzisiejszym języku bandytów są w pewien sposób monotonne. Znając późniejszą twórczość autora widać, że kwerenda w archiwach, której część widzimy w tej książce stała się bazą na której budował on swoje późniejsze powieści. Tak więc jest to książka albo dla osób zainteresowanych historią Rzeczpospolitej szlacheckiej lub też dla tych, którzy chcą poznać warsztat autora.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Półka z płytami

  Within Temptation „Bleed Out” MusicOnCD 2023 Jak człowiek spojrzy w kalendarz to, aż z niedowierzaniem pokręci głową, że to już prawie...