niedziela, 24 września 2023

Czasami wytrwałość jest nagradzana.

 Przeczytane

Mike Dunn „The complete history of The Dons. We are Home and the journey back to Plough Lane”

Na początku muszę przyznać, iż przez wiele lat nie byłem fanem tego angielskiego klubu. Wręcz można powiedzieć, iż należał on do mojej czołówki klubów, których pozbyłbym się z Premier League. Jak więc doszło do tego, że nabyłem książkę o ich historii. Właśnie w historii tkwi odpowiedź na pytanie dlaczego zmienił się mój stosunek do tego klubu z południowego Londynu.

W 2002 roku Wimbledon F.C. w wyniku działań właścicieli był bliski likwidacji, od strony prawnej tak się dokonało. Klub przeniósł się do Milton Keyns i pod taką nazwą funkcjonuje do dzisiaj w tym mieście klub piłkarski. Jednak kibice Wimbledonu nie poddali się biernie temu zdarzeniu. Rozpoczęli walkę o powrót do świata piłki tym razem jako A.F.C. Wimbledon i powrót do swojego domu na Plough Lane. Piękny przykład wierności w tym przypadku klubowi, determinacji w budowaniu czegoś od postaw. Można rzecz, iż los Wimbledonu od 2002 może być stawiany jako wzór do naśladowania tym wszystkim, którym bliskie są ideały pracy organicznej.

Cała opowieść o losach klubu od jego założenia w 1889 osnuta jest wokół budowy nowego stadionu przy ulicy Plough Lane. Rozdziały w tej książce/albumie są tak ułożone, iż te dwie rzeczy się ze sobą przeplatają tworząc pasjonującą opowieść o pasji do piłki nożnej. Radościach i dramatach związanych z kibicowaniem klubowi. Trudnościach gdy jest się małym klubem w Londynie i ostatecznie o sukcesie w postaci powrotu do korzeni. Bo choć nowy stadion nie został wybudowany dokładnie na miejscu starego to jednak powrót na ulicę Plough Lane ma dla całej społeczności Merton wielce symboliczne znaczenie.

Super wydana książka ze znakomitymi zdjęciami z całej historii Wimbledonu, masą wiadomości i anegdot z życia tego piłkarskiego klubu. Dla każdego kto interesuje się angielską piłką pozycja obowiązkowa. Ponieważ należę do tego grona osób to mam trochę tego typu pozycji na półce i „We are Home” może śmiało stać obok podobnych pozycji poświęconych;  "Anfield Road"  „White Hart Lane” czy „Uppton Park”.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Półka z płytami

  Eagles „The Long Run” Electra/Asylum Records 1979 W omówieniu zamieszczonym w jedynym jeszcze istniejącym rockowym piśmie w Polsce a...