sobota, 30 stycznia 2021

 Półka z płytami


 Lebowski „Cinematic”  selfmade 2010


Okładka tej płyty, z tą czerwona łódką na środku szarej drogi samym swoim wyglądem zachęca by zajrzeć do tego co w środku. Warto podkreślić tą szatę graficzną ponieważ album wydany został przez zespół własnym sumptem. Muzycy grupy zabierają nas za pomocą dźwięków na podróż, podróż po świecie kina. Soundtrack do nieistniejącego filmu tak o tym albumie wypowiadali się muzycy grupy.

„Trip To Doha” pierwszy obraz, pierwsza podróż po świecie dźwięków. Tak ponieważ muzycy świadomie zrezygnowali z partii wokalnych. Zastąpiły je na płycie instrumenty, różnego rodzaju odgłosy, które dają muzyce Lebowskiego niepowtarzalny nastrój. Choć jak wspomniałem grają oni muzykę instrumentalną to jednak nie zrezygnowali całkowicie z głosu ale pełni on funkcję instrumentu tak jak w utworze „137 sec.” Ozdobionym piękną wokalizą Katarzyny Dziubak. Utwór tytułowy następnie „Old British Spy Movie” to kolejne obrazy wyczarowane przez Marcina Łuczaja, Marcina Grzegorczyka, Marka Żaka i Krysztofa Pakułę. Niezwykle oryginalnym pomysłem zastosowanym na płycie było dodanie do utworów choćby „Iceland” czy „ Encore” odgłosów, dialogów z różnych głównie polskich filmów co pozwala jeszcze bardziej wczuć się w filmową atmosferę albumu.

Ponad dziesięć lat mija od jego wydania i trzeba stwierdzić, że upływ czasu absolutnie nie wpłynął na ocenę tego dzieła. Choć płyta ta była debiutem grupy to otrzymaliśmy dzieło na niezwykle wysokim poziomie w moim odczuciu płyta ta jest w ścisłej czołówce albumów wydanych w XXI wieku. W zasadzie jeden zarzut jaki można postawić grupie to taki, iż przez dziesięć lat istnienia wydali tylko dwa albumy. Choć lepiej dwa znakomite jak pięć średnich. Ten niezwykle wysoki poziom płyty stanowi w pewien sposób również duże zagrożenie. Każdorazowo gdy słucham tej płyty i wybrzmią ostatnie dźwięki moją pierwszą reakcją jest chęć ponownego jej przesłuchania. Aby nie było, że nie ostrzegałem.

 

Lista utworów;

1. Trip To Doha                                           5:40
2. 137 Sec.                                                   7:11
3. Cinematic                                                7:41
4. Old British Spy Movie                            5:10
5. Iceland                                                     7:12
6. Encore                                                     6:07
7. Aperitif For Breakfast (O.M.R.J)           6:06
8. Spiritual Machine                                   6:54
9. The Storyteller (Svensson)                     6:38
10. Human Error                                        7:58

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Półka z płytami

  Eagles „The Long Run” Electra/Asylum Records 1979 W omówieniu zamieszczonym w jedynym jeszcze istniejącym rockowym piśmie w Polsce a...