sobota, 27 lutego 2021

Z historii angielskich klubów

grafika google

  Preston North End

 

zdjęcie; pnefc.net

Klub, który już na zawsze przejdzie do historii piłki nożnej w Anglii. Jest tak ponieważ to właśnie piłkarze „The Lilywhites” jak się ich określa jako pierwsi sięgnęli po zwycięstwo w pierwszym sezonie ligowym w dziejach piłki nożnej w Anglii. Miało to miejsce w roku 1889. By nie było wątpliwości kto jest najlepszy w Anglii zdobyli wtedy również Puchar Anglii stając się pierwszym klubem w Anglii z tym dubletem w rozgrywkach czyli zdobyciem mistrzostwa i pucharu w jednym sezonie. Zaliczają się tym samym do elitarnego grona klubów w Anglii obok Liverpoolu, Tottenhamu, Aston Villi, Arsenalu, Chelsea, ManCity i ManUtd mogących poszczycić się takim osiągnięciem.

 

 

 

zdjęcie; worthpoint.com

Patrząc z punktu widzenia współczesnych kibiców Preston Nort End szkoda, że pierwsze i drugie mistrzostwo, które zdobyli w następnym roku były ich ostatnimi tryumfami w rozgrywkach ligowych. Co więcej ostatni raz na pierwszym poziomie rozgrywkowym w Anglii grali w sezonie 1960/61. Od tamtego czasu grają głównie na drugim poziomie z epizodami na jeszcze niższych szczeblach rozgrywek ligowych w Anglii. Jeszcze po wojnie wydawało się, że drzemie w klubie spory potencjał, występował w nim jeden z najlepszych angielskich piłkarzy tamtych czasów Tom Finney. Niezła gra plus obecność takiej gwiazdy powodowała, że mecze „North End” cieszyły się dużym zainteresowaniem kibiców dość wspomnieć, że na sezon 1952-53 sprzedali 5804 karnety sezonowe co było drugim w Anglii wynikiem po Tottenhamie. Jednak czas ten od lat tuż przed wojną  do sezonu 1957-58 to jak na razie łabędzi śpiew klubu. Okraszony zdobyciem Pucharu Anglii w sezonie 1937-38 jak również zwycięstwem w North League. Były to rozgrywki piłkarskie odbywające się w czasie II wojny światowej po sukcesie w niech w sezonie 1940-41 drużyna Preston zmierzyła się w finale League War Cup ze zwycięzcą South League, którym był Arsenal. Pierwszy mecz rozgrywany na Wembley zakończył się remisem 1:1 a w rewanżu  piłkarze Preston nie dali Kanonierom żadnych szans wygrywając 2:0. Jest to póki co ostatnie zwycięstwo na poziomie ogólno angielskim dla „The Lilywhites”

zdjęcie; en.wikipedia.org

Nie wiadomo jak potoczyłyby się losy klubu gdyby nie mecz towarzyski rozegrany w 1881 roku z Blackburn Rovers. Działo się to w czasie gdy z klubu, którego początków można upatrywać w North and Crickiet and Rugby Club założonym1863 dochodziło do fundamentalnych zmian w jego strukturze. Na ledwie dwa lata przed tym meczem wybrano piłkę nożną jako sport dominujący a w roku rozegrania tego meczu pozbyto się z klubu innych będących w nim dyscyplin sportu tak silnie przecież zakorzenionych w kulturze brytyjskiej jak krykiet czy rugby. Dlatego mecz ten miał dać odpowiedź czy obrana droga jest słuszna, jego wynik 16:0 dla Preston nie pozostawiał wątpliwości co do odpowiedzi na to pytanie.  

Klub o tak długiej historii ma w swoim dorobku kilka ciekawych rekordów, pierwszym z nich jest ilość rozegranych meczów ligowych, która na dzień 21.02.2021 wynosi 5041 a ponieważ ich najgroźniejszy pod tym względem rywal czyli Notts County obecnie gra po za strukturami ligi zawodowej to nie zanosi się na to by ktokolwiek w dającej się przewidzieć przyszłości ich zdystansował. 

zdjęcie; pne-online.net

Preston jest również klubem, który jako ostatni w Anglii rozegrał mecz na sztucznej nawierzchni. W latach 80-tych XX wieku pojawiła się taka moda na Wyspach i kilka klubów choćby Luton, QPR czy właśnie Preston zainstalowały sobie takie boiska. Na początku lat 90-tych Football League sprzeciwiło się jednak rozgrywaniu meczów na takiej nawierzchni i kluby musiały z niej zrezygnować. Tak więc mecz z 18 maja 1994 z Torque United w półfinale play offu był ostatnim meczem ligowym rozegranym na tego typu obiekcie. Skoro już pojawił się temat play-offu to trudno pominąć pewną historię z dziejów klubu. W odniesieniu do Preston popularne powiedzenie powinno brzmieć do dziewięciu razy sztuka ponieważ dopiero za 9 razem udało im się zakończyć play-offy sukcesem i awansować do wyższej klasy rozgrywkowej. 

zdjęcie; pnefc.net

By zakończyć wątek specyficznych rekordów dodać należy jeszcze jeden. Klub stał się właścicielem gruntów na których powstał stadion Deepdale jeszcze zanim zdecydował się na to, że będzie klubem piłkarskim bo już w 1875 roku. Raczej nie znajdziemy drugiego takiego klubu, który miał boisko zanim postał.

 

 

 

zdjęcie; pl.pintres.com

W trakcie tak długiej historii przewinęło się przez Preston wielu znakomitych piłkarzy jednak ten o którym piszę zdanie poniżej raczej nikomu nie kojarzy się z tym klubem. Tutaj w barwach Preston w 1995 roku startował do swojej „wielkiej” kariery David Beckham myślę, że jest to fakt mało znany nawet sympatykom angielskiej piłki.

 Nie zrobił takiej kariery najmłodszy w historii klubu piłkarz jaki reprezentował barwy „North End” a mianowicie Brandon Zibaka, który wybiegając na boisko w meczu o Puchar Ligi z Charlton Athletic 13 września 2011 miał ledwie 16 lat i 121 dni. Niestety przynajmniej jeżeli chodzi o progi ligowe to są one dla niego zbyt wysokie i od 2013 gra w barwach Chorley, klubu z 5 poziomu rozgrywkowego w Anglii.

 

zdjęcie; vintagefootballers.com

Na koniec o oryginale jakiego drugiego nie było na boiskach piłkarskich w Anglii miano o Jimie Mitchellu bramkarzu klubu na początku lat 20-tych XX wieku. Jest on jedynym w dziejach piłkarzem grającym w finale Pucharu Anglii w okularach! Niestety mecz z Huddersfield rozgrywany na stadionie Stamford Bridge zakończył się przegraną Preston 0:1. W tym przypadku okulary nie pomogły.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Półka z płytami

  Within Temptation „Bleed Out” MusicOnCD 2023 Jak człowiek spojrzy w kalendarz to, aż z niedowierzaniem pokręci głową, że to już prawie...